İzmir’de atıl fırınlar faaliyete geçecek, ekmek 2 TL’ye satılacak

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ekonomik krizin derinleşmesi niçiniyle hem daha epeyce İzmirliye ucuz ve sağlıklı ekmek ulaştırmak tıpkı vakitte ayakta durmakta zorlanan fırıncılara dayanak olmak gayesiyle Halk Ekmek projesini büyütmeye karar verdi. Giderek ağırlaşan ömür şartlarına karşı hem daha fazlaca İzmirliye ucuz ve sağlıklı ekmek ulaştırmak birebir vakitte geçim kasveti yaşayan esnafa dayanak olmak maksadıyla kentteki ekmek fırınlarının atıl kapasiteleri faaliyete geçirilecek.

Halk Ekmek fabrikasında günde 120-130 bin ekmek üretilirken, muahede yapılan fırınların projeye dahil olmasıyla bu sayının iki katı hedefleniyor. Lider Tunç Soyer, fırıncılarla protokol imzalayarak projeyi başlatacak.

“EKONOMİK EKMEĞE TALEP ARTTI”

Hayat pahalılığı niçiniyle ekonomik fiyatlı ekmeğe talebin arttığını belirten Lider Tunç Soyer “Bu şiddetli ekonomik şartlardan tüm kesimler üzere ekmek üretimi yapan fırınlar da olumsuz etkilendi. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt üzere ana işletme masrafları ve un, maya, tuz üzere hammaddelerdeki olağanüstü maliyet artışları bel büküyor. Biz de üretim kapasitemizi arttırmak için yüksek maliyetli ve vakit gerektiren bir yatırım yapmak yerine, endüstriyel üretim yapan fırıncıların atıl üretim kapasitelerini faaliyete geçirmeye karar verdik. Satacağımız ekmeği bu fırınlarda üreterek halkımızın ucuz ekmek talebini en yüksek seviyede karşılamayı hedefliyoruz. Halk Ekmek fabrikamızda üretime devam ederken bir taraftan da fırıncıların atıl kapasitelerini faaliyete geçirerek daha hayli İzmirliye ucuz ekmek ulaştıracağız” dedi.

2 LİRAYA SATILACAK

İzmir’de Halk Ekmek fabrikasında üretilerek 1,5 liraya satılan 230 gram beyaz ekmek ve tıpkı gramajdaki kepekli ekmek maliyetlerdeki yüksek artış niçiniyle yarından itibaren 2 liraya satılacak. 230 gram ekmeğin 2,5 liraya satıldığı piyasa şartlarında, bu biçimdelikle Halk Ekmek İzmirliye ucuz ekmek sağlamayı sürdürecek.

Halk Ekmek fabrikasında üretilen ekmek Çiğli, Karşıyaka, Bayraklı, Bornova, Konak, Buca, Karabağlar, Gaziemir ilçelerinde bulunan 63 büfe ile İzmirlilere ulaştırılıyor.