İzmir’de kanser zannedilen hastanın soluk borusundan badem kabuğu çıktı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
İzmir Bornova’da yaşayan 1 çocuk annesi Cansu Akgün (25), küçük yaşlardan bu yana yaşadığı nefes darlığı şikayetinin artması üzerine hastaneye gitti.

Öksürük ve kanama üzere belirtiler niçiniyle akciğer kanserinden kuşku edilen Akgün, hamilelik sürecinin akabinde Sıhhat Bilimleri Üniversitesi İzmir Tıp Fakültesi Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu.

Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Kenan Can Ceylan tarafınca yapılan tetkiklerde, Akgün’ün soluk borusunda yabancı cisim olabileceği kararı ortaya çıktı.

1 SANTİMETRE BÜYÜKLÜĞÜNDE BADEM ZARI ÇIKARILDI

Prof. Dr. Ceylan ve grubu, bronkoskopi sistemiyle soluk borusunun alt kısmındaki yabancı cismi çıkardı.

Patolojik inceleme kararı cismin 1 santimetre büyüklüğünde badem zarı (iç kabuğu) olduğu belirlendi.

İLTİHABIN TESİRİ İLE ÜZERİNDE KATMAN OLUŞTU

İltihabın tesiriyle üzerinde katman oluşan ve görünümü değişen badem zarından kurtulan Cansu Akgün, sıhhatine kavuştu.

AKCİĞERDE TAHRİBATA niye OLDU

Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Ceylan, hastanın soluk borusundaki yabancı cismin tıkama yapması kararında biriken iltihabın akciğerde tahribata niye olduğunu, çekilen sinemalarda kansere misal bir manzara oluştuğunu söylemiş oldu.

“SOLUK BORUSUNU BÜSBÜTÜN KAPATMIŞ”

Endoskopik operasyonla hastalarının kısa müddette sıhhatine kavuştuğunu belirten Ceylan, şu biçimde konuştu:

“Soluk borusunun çapı yaklaşık 2 santimetre civarındadır. Hastamızın soluk borusundan çıkardığımız kesim 1 santimetreydi. Yabancı cisim bulunduğu yerde soluk borusunu büsbütün kapatmış ve sağ akciğerin alt modülünde tahribata yol açacak süreci başlatmış. Operasyonla hastamızın nefes darlığı ve kanama sorunu büsbütün ortadan kalktı. Bir haftalık ağır fizyoterapi uygulaması kararında akciğerinde birikmiş olan balgamların çıkmasıyla hastamız özlediği günlük ömür kalitesine yükseldi.”

“KENDİMİ BİR KEMOTERAPİ EVRESİNE HAZIRLAMIŞTIM”

Cansu Akgün ise yıllar daha sonra birinci defa rahat nefes almaya başladığını, daha evvel başvurduğu sıhhat kurumlarında kanser olabileceğinin söylendiğini ve tümörden kuşku edildiğini belirterek şu tabirleri kullandı:

“Kendimi bir kemoterapi etabına hazırlamıştım hatta konuşmakta bile zorlanıyordum. Bu süreçte gebe olduğumu öğrendim. Süreç hayli güçlü geçti. Tabibim soluk borumdan badem kabuğu (zarı) çıktığı söylemiş olduğinde fazlaca sevindim. Artık rahat bir biçimde nefes alıp, konuşabiliyorum. Bademi epey severim lakin bundan daha sonra yemeyeceğim.”