Katledip modüllere böldü, ‘istemeden oldu’ dedi

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Antalya’da geçtiğimiz 28 Temmuz tarihinde kaybolduktan 5 gün daha sonra iş adamı Mustafa Murat Ayhan (48) tarafınca öldürülüp cesedini 13 modüle böldüğü belirlenen 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu ile ilgili davaya devam edildi. Antalya Adliyesi 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan sanık Ayhan, SEGBİS üzerinden katıldı.

Ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpusu istenen Mustafa Murat Ayhan, 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ’kasten öldürme’, ’hırsızlık’ ve ’cinsel saldırı’ kabahatlerinden dördüncü sefer hakim karşısına çıktı. Duruşmada Azra’nın annesi Mezide ve babası Mustafa Haytaoğlu, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı vekili ile taraf avukatları hazır bulundu.

‘AKIL HASTASI OLDUĞUNA DAİR BEYAN YOK’

Müşteki avukatı, “Rapora diyeceğimiz yoktur. Sanık hakkında raporlar incelendiğinde de geçmişteki o belgelerde sanığın akıl hastası olduğuna dair bir beyan yer almamıştır” dedi.

Bir başka müşteki avukatı ise aksiyonun tasarlayarak olması niçiniyle bu konuda savunma verilmesini talep ettiklerini söylemiş oldu. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatı, şikayetlerinin devam ettiğini ve sanığın cürüm profilini gösterdiğini belirtti.

SANIK AVUKATININ YENİ RAPOR TALEBİ REDDEDİLDİ

Sanık avukatı, rapora itirazlarının olduğunu söz ederek, “Müvekkilim 1 miligramdan fazla ilaç kullanıyor. Birebir heyet ilacı yeniliyor. Madem akıl sıhhati yerinde niye bu ilaçla devam edildi. Tek bir soruyla akıl sıhhatinin yerinde olup olmadığını bilmek insan üstü bir kabiliyet gerektirir. Elazığ’a sevkini talep ediyoruz. Bir rapor daha istiyoruz. Sağlam biçimde bunun ispatına varalım. İki hastane de doğrudur derse adaletin kestiği parmak acımaz” dedi. Mahkeme heyeti sanık avukatlarının yeni rapor talebini reddetti.

‘RAPOR DÜZENLENİRKEN YALNIZCA ‘PİŞMAN MISIN’ DEDİLER’

Mahkeme heyetinin cezai sorumluluğunun tam olduğu istikametindeki rapora dair ne söylemek istediğini sorduğu sanık Ayhan, “Rapor düzenlenirken bana ‘Pişman mısın?’ formunda soru soruldu. Öbür bir gibisi görüş, konuşma olmadı, yanıt alma istikametinde bir şey olmadı. Heyet raporu bu türlü düzenlendi” dedi.

Cumhuriyet savcısı sanık hakkında nitelikli taammüden öldürme ve cinsel hücum hatalarından mütalaa verirken, hırsızlık ve kişiyi hürriyetinden mahrum kılma cürümlerinden beratını talep etti.

‘İSTEMEDEN VEFATINA niye OLDUM’

Mahkemece cinsel hücum ve nitelikli taammüden öldürme hadisesinin sorulması üzerine sanık, “Maktülle ortamızda rastgele bir cinsel olay yaşanmadı. İstemeden maktulün vefatına sebep oldum, bunu kabul ediyorum. Olanlardan dolayı üzgünüm ve pişmanım” dedi.

Mahkeme sanığın tutukluluk halinin devamına, taraflara savunma yapmak için mühlet verilmesine karar vererek, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.