Manisa’da, yaşlı hanımın gözleri ameliyatla bir daha açıldı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaşayan 3 çocuk annesi 78 yaşındaki Fadime Bayındır, yaklaşık iki yıl evvel görme zorluğu yaşamaya başladı.

Her geçen gün görme yetisi giderek azalan Bayındır, son 2 aydır hiç görmemeye başladı.

Bayındır ayrıyeten yemeklerini yiyemez, gereksinimlerini karşılayamaz hale geldi. Yemeklerini çocuklarının sayesinde yiyebilen, gereksinimlerini da onların yardımıyla giderebilen yaşlı bayanın Alaşehir’de ameliyat edilemeyeceği ve kent haricinde üniversite hastanelerinde ameliyat yapılabileceği söylendi.

Alaşehir’den çıkmak istemeyen Bayındır, ilçedeki özel bir hastane Göz Tabibi Osman Parça’ya muayene oldu. Dr. Kesim ameliyata gerçekleştirebileceğini belirterek yaşlı bayanı başarılı bir operasyonla bir daha sıhhatine kavuşturdu.

“EĞER ÖLÜRSEM GÖZLERİM AÇIK GİTSİN, HERKESİ GÖREYİM DEDİM”

Her iki gözü de artık görmeyen ve operasyon daha sonrası bir daha gözleri açılan Fadime Bayındır, şu kelamları kaydetti:

“Önceden karanlıktaydım, artık sizleri görüyorum, kimseyi bakılırsamiyordum, tabakları, kaşıkları nazaranmiyordum. Yemeklerimi çocuklarım yediriyordu. Gereksinimlerimi karşılayamıyorum. Çocuklarıma ‘Uzaklara gitmeyeceğim, sürünmeyeceğim, beni burada ameliyat ettirin, ölürsem gözlerim açık olsun, kapalı olmasın, dünyamı nazaranyim. Şayet ölürsem gözlerim açık gitsin, herkesi goreyim’ dedim. Burada ameliyat oldum, gözlerim açıldı. Hekimden ve grubundan Allah razı olsun.”

“BÜYÜK KENTLERE GİTMEK İSTEMEDİ”

Fadime Bayındır’ın oğlu Nevzat Çıldır, “Annem yaklaşık iki yıl evvel gözlerinden rahatsız oldu, son iki aydır da hiç bakılırsamez oldu. Ameliyatın üniversite hastanelerinde yapılabileceğini söylemiş olduler. Annem büyük kentlere gitmek istemedi. Biz de özel hastanede ameliyat ettirme sonucu aldık. Göz hekimi Operatör Hekim Osman Parça’ya muayene olduk. Ameliyat olabileceğini söylemiş oldu. Annemin yaşlılığı ve başka rahatsızlıkları niçiniyle Alaşehir dışına çıkmak istemedik. Annem bir an evvel görmek ve muhtaçlıklarını kendisi karşılamak istiyordu. Ameliyat muvaffakiyet ile tamamlandı. Annem sıhhatine kavuştu. Kendi işlerini kendisi yapabiliyor. Gereksinimlerini kendisi karşılayabiliyor. Hepimiz epey memnunuz.” diye konuştu.

“HER Kİ GÖZÜNDE DE SON EVRE KATARAKT MEVCUTTU”

Operasyonu gerçekleştiren Göz Tabibi Op. Dr. Osman Kesim, “78 yaşındaki hastamız her iki beğenilen az görme şikayetiyle bize başvurdu. Nigra Katarakt dediğimiz ağır bir kataraktı. Günlük işlerini yapamaz hale gelmişti. Günlük işlerinde diğerine bağımlı hale gelmişti. Günlük işlerini görmekte zorlanıyordu. Yaptığımız muayenede her ki gözünde de son evre katarakt mevcuttu. Hastamızın acil ameliyat olması gerekiyordu. Burada genel durumu ve ameliyatın sıkıntı olması niçiniyle dış merkezlerde ameliyat edilebileceği nedeni öne sürülerek hastamız üniversite hastanesine yönlendirilmiş. Bize başvurdu, gerekli muayeneyi yaptık. Anestezi uzmanlarımız, hemşirelerimizle her iki gözünden başarılı bir ameliyat gerçekleştirdik. Şu an çok âlâ, sıhhatine kavuştu. Gereksinimlerini tek başına nazaranbiliyor.” dedi.