Mezatta Sevgililer Günü telaşı: En hayli hangi çiçek tercih edildi?

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde üreticiler ve çiçekçiler, son hazırlıklarını tamamladı. İhraç edilen kesme çiçeklerin yanı sıra iç pazardaki muhtaçlığı da karşılamak için Türkiye’nin farklı vilayetlerinde birebir anda yapılan mezatlar büyük ilgi gördü. Antalya’da çeşitli renklerde farklı çiçeklerin alıcılara sergilendiği mezatta da 250 bin kol çiçek beğeniye sunuldu.

İLGİYİ EN ÇOK GÜL GÖRDÜ

Gerbera, süs bitkileri, karanfil ve güller içinde ilgi sıklıkla güle oldu. Gülün yürüyen banda çıkmasıyla alıcılar, önlerindeki fiyatlandırma düğmelerine basarak birbiriyle kıyasıya yarıştı. Güllerin kol fiyatı 10 liradan başlayıp 50 liraya kadar yükseldi. Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri İsmail Yılmaz, kesme çiçek dalının yüklü olarak ihracat için çalıştığını fakat iç piyasada da özel günlerde ilgi gördüğünü söz etti. 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde çiçekçilerin mezatta farklı çiçekleri almak için birbiriyle yarıştığını belirten Yılmaz, bu dalda binlerce çalışanın geçindiğini de söylemiş oldu.

50 BİN LİRA İLE GELDİ

Türkiye genelinde 6 bin üyesi bulunan kooperatifin idare konseyi üyesi Seyfettin Şaylan da çiçeklerin alıcılar tarafınca taban fiyat üzerinden açık artırmayla satın alındığını söylemiş oldu. Üreticilerle çiçekçi esnafının mezatta bir ortaya geldiğini belirten Şaylan “Bizler Antalya’dan farklı vilayetlere, yakın vilayetlerden de öteki üreticiler Antalya’ya çiçeklerini gönderir. Çiçekler mezatta birbiriyle yarışır. En hoş çiçekler hayli oylanır ve fiyatı artar. Kısmı 10 liraya gül alınırken, 50 lirayı bulduğu da oldu. Bugün 250 bin kısım çiçek üreticilerin önünden geçerek süreç gördü” dedi. Antalya Çiçekçiler Odası İdare Heyeti Üyesi Yusuf Akın ise 50 bin liralık bütçeyle mezata geldiğini ve işletmesini 14 Şubat Sevgililer Günü’ne hazırladığını belirterek “Çiçek buketi hazırlarken kullandığımız birtakım süs bitkileri var. Onları almak için geldim. Ek olarak çiçek de aldım. Şu ana kadar 30 bin lira harcadım. Çiçekleri oylamaya devam ediyorum. Daha da alacağım” diye konuştu.