Migros depo personelleri için arabuluculuk yapan Haluk Levent: Sırada Yemeksepeti var

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Migros’un İstanbul’un Esenyurt ilçesindeki deposundaki personeller, yüzde 8 oranındaki artırımı kabul etmeyerek grev başlatmıştı. Depo, Liman, Tersane ve Deniz Personelleri Sendikası ise greve giden 257 çalışanın işten çıkarıldığı açıklamasını yaptı. Çalışanların, Migros’un dahil olduğu kümenin idare heyeti liderinin konutunun önünde yaptığı hareket ve bu aksiyona polisin pürüz olarak emekçileri göz altına alması tartışmalara niye olmuştu.

Migros’tan da sürece ait yazılı bir açıklama yapılmış, talep edilen artırım talebinin prim dahil yüzde 80’e denk geldiğini, bunun da mümkün olamayacağı söz edilmişti. Açıklamada ayrıyeten, iş bırakma aksiyonları niçiniyle besin tedarik zinciri kırıldığı için işten çıkarmaların olduğu belirtilmişti.

Depo personellerinin 3 Şubat’tan beri devam eden grevi, sanatçı Haluk Levent’in arabuluculuğu yardımıyla mutabakatla bitmişti.

Halk TV müellifi İsmail Saymaz, bugünkü köşesine Haluk Levent ile yaptığı görüşmeyi taşıdı.

Haluk Levent, süreçle ilgili şunları söylemiş oldu:

“Geçen yıl da Migros personelleri için arabulucu olmuştum, o da tahlile kavuşmuştu. Ben yıllardır Migros emekçisiyle beraberyim. Evvelki grevlerde yağmur altında müzikler söylemiş oldum. “Bir müzikçi çözdü”ye indirgenmesini tuhaf buluyorum. Sendika ve emekçilerin kararlı duruşu olmasa çözülmezdi”.

‘Arabulucu olmamı ister misiniz?’ dedim’

“Ortalık gergindi. Gerginlik çözümsüzlüğe gidiyordu. İki tarafa da “Arabulucu olmamı ister misiniz?” dedim. “Lütfen” dediler. Hem Migros’a gittim hem çalışanlara… Dokuz gün görüşmelerle ve telefon trafiğiyle geçti. Dün (Önceki gün) “Ahbap’ta buluşalım” dedim. Sekiz buçuk saat aralıksız tartışmadan daha sonra sorunu çözdük.”

Levent, “(Görüşmeler) Hiç kopma evresine geldi mi?” sorusuna, “Üç defa. Bizde Gül abla var. “Abla çabucak kahve yolla, lokum getir, burası darmadağın oluyor” dedim” diye karşılık verdi.

‘GREVE GİTTİĞİM İÇİN REKLAM KAYBETTİĞİM OLDU’

“Sınıf şuuru olan bir sanatkarın bu işi çözmek için uğraşması kadar doğal bir şey yok” diyen Levent, şöyleki devam etti:

“Bazı iş yerlerinde greve gittiğim için reklam kaybettiğim oldu. Bu bir risktir. Riske giren sanatçı bunları yitirecek kimi vakit. Son beş yılda 80’e yakın greve gittim. İnsanlara müzikler söylemiş oldum. Emek şuuruyla yaklaşıyorum.”

‘SIRADA YEMEKSEPETİ VAR’

Levent, Yemeksepeti aksiyonlarında de arabuluculuk yapabileceğini belirterek, “Sırada Yemeksepeti var. Ona başlamayı düşünüyorum. Her an Yemeksepeti’ni gitarla basabilirim. “Haluk abiniz geldi ulan, ne oluyor, şu işi çözelim” demeyi düşünüyorum” diye konuştu.