Migros İcra Konseyi Lideri: Gülabi abinin işe dönmesini isteriz

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
İstanbul Esenyurt’taki Migros deposunda çalışırken yüzde 8’lik artırımı kabul etmeyip işten çıkarılan Depo, Liman, Tersane ve Deniz Emekçileri Sendikası (DGD-SEN) üyesi emekçiler, Migros’un sahibi Tuncay Özilhan’ın Beykoz’daki konutunun önünde protestolarını sürdürdüğü esnada polisin müdahalesiyle, aksi kelepçe takılarak gözaltına alınmıştı.

Migros depo personeli Gülabi’nin polis aracındaki kelepçeli hali ise toplumsal medyanın gündemine oturmuştu. Migros’ta emekçilerle patron içinde yaşanan sorunun tahlile kavuştuğunu dün Sanatçı Haluk Levent duyurdu.

Habertürk’te Ebru Baki ve Yavuz Barlas’ın programına konuk olan Migros İcra Şurası Lideri Ömer Özgür Tort, hususa ait açıklamalarda bulundu. Tort, “Esenyurt dağıtım merkezimizde ağır bir diyalog kararı sorunun çözülmüş olması hepimizi mutlu eden bir sonuçtur. Çalışanlarımız, çalışanlarımız şad. Dönmelerini bekliyoruz” dedi.

Tort’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki:

‘TATLIYA BAĞLANDI’

Bizi üzen, bu kadar çalışan odaklı bir şirketin çalışan gündemiyle tartışmaların göbeğinde olması. Ancak bizi yine memnun eden de bunun tatlıya bağlanmış olması. Bizim çiftçilerimiz var, kooperatiflerimiz var, üreticilerimiz var. Biroldukca paydaşımız var, koskocaman bir aile burası. 55 bin kişi barındırıyor. Doğal ki Esenyurt depo da bunlardan birisi. Bu dağıtım merkezimiz 530 kişiyi çalıştıran bir merkez. Bunun biçimine benzeri yapıda 26 tane dağıtım merkezimiz var ülke çapında. Esenyurt bölgesi bizim Batı Marmara diye nitelendirdiğimiz, Trakya’dan İstanbul’a kadar hizmet eden bir dağıtım noktası. Natürel bu kurgunun içerisinde bu lojistik merkezinin, bilhassa ortasından geçtiğimiz ekonomik şartlar, besin tedarikinin kritikliği göz önüne alındığı vakit hayli daha hassas.

‘YÜZDE 54’LÜK BİR GELİR ARTIŞI YAPILMIŞTI’

Sürecin başlangıcında doğal olarak çalışan arkadaşlarımız farklı talepleri olabiliyor. Alışılmış oradaki iş ortağımız da bunun paralelinde yaklaşık yüzde 54’lük bir gelir artışını aslında bu arkadaşlarımıza yapmıştı. Yüzde 8 değil. Bu ne yazık ki epey yanlış bir bilgilendirme haline geldi. Açıkçası bilmiyoruz yüzde 8’in nereden çıktığını. Lakin genel kurgu itibariyle baktığımız vakit, prim sisteminin de modülü halinde toplam gelir artışı bu tartışmaların öncesinde yüzde 54 olarak yapılmıştı. Bu sayının düşük olduğuna itiraz edildi. Değerli olan şu, çalışan hakları hepimizin epeyce hürmet duyduğu bir husustur. Migros 50 yıldır sendikalı çalışan bir şirket. Türkiye’de fazlaca enderdir. Emekçi haklarıyla eleştiriliyor olmak bizim için şu ortamda aklımıza gelecek en son yorum hali.

‘DAĞITIM MERKEZİNİN ÇALIŞMASI ESAS’

Çalışanların istekleriyle ilgili süreçten bağımsız, bu dağıtım merkezinin çalışması temel. Olayın başlangıç noktasında iş ortağımız bize 3 Şubat tarihinde iş durduruldu bilgisini verdi. İş durdurulması doğal ki bir hareket halidir lakin iş durdurulması bir grup karşılıklı diyaloglarla hızla ortadan kaldırılmalı. Aksiyonun her türlüsüne hürmetimiz var. Lakin bu kadar stratejik bir yerin çalışamaz hale getirilmesi bizim yönetebileceğimiz bir husus değil. Zira işin tabiatında hem mağazalarımıza hizmet etmek var birebir vakitte binlerce eserin ziyan olması noktasına kadar giden bir durum var. O malların dağıtılamamış olması son derece sorunlu bir tablo.

‘DEPO 6 GÜN ÇALIŞMADI’

Birkaç kere arkadaşlarımızla iş ortağımız yapmış olduğu görüşmeler var, kelamlı ihtarlar var. Bir an evvel işinize dönün. Tartışmak, hak aramak öteki bir şey, işi durdurmak diğer bir şey. Bunun ötesinde yazılı ihbarlar var. Tam 6 gün çalışmadı depo. Ne yazık ki en son noktadır iş akdini feshetmek. İş ortağımızın, bizlerin de bilgisinde olağan ki, “Artık bu depoyu çalıştıramıyorum” noktasına geldiği bir yapı. Çalışmamanın ötesinde bir diğer arkadaşın çalışmasını engellemek de var. bu biçimde olduğu vakit ne yazık ki yapılacak son noktaya gelindi. Şayet iş durdurursan yapacak epey fazla bir şey yok. O deponun evvel çalışmasını sağlamak lazım. Depo çalıştığı sürece esasen o diyaloglar daima açık tutuldu. İşten çıkış noktasının sonraki günü tüm çalışanları işine tekrar davet ettik. İşten çıkarılan 180 bireyden 70’i geri döndü.

‘ÖZGÜRLÜK ALANI DİĞERİNİN TOPLUMSALLIK ALANINDA BİTER’

Doğal ki empati yaptık. Hangimiz ister ki bu biçimde bir manzara. İnsanların, çalışanların en demokratik hakkıdır reaksiyon vermek. Ancak iki şey birbirine karışıyor. Birincisi, burada konuştuğumuz yapı bir demokratik hak evet ancak sizin hakkınız oburunun çalışmasını engelleyecek bir hak olmaz. İkincisi, hepimizin özgürlük alanları var. Çalışan olarak da patron olarak da. Özgürlük alanı oburunun toplumsallık alanında biter.

‘ÇALIŞANLARIN İSTEDİĞİ YÜZDE 80’LERE VARAN BİR ARTIŞ’

İş ortağımızdan bize gelen ayrıntıları de değerlendirdiğimizde toplam tablo yüzde 80’lik bir artışa tekabül ediyor. Çalışanların istediğinin yüzde 80’lere geldiği bir yapı. Bugün ortaya çıkan fiyatların daha da öteye gdolayılmesini herkes ister. Fakat bir ekonomik rasyonalitenizin olması lazım. Bugün enflasyonla uğraş ediyoruz, mal tedarikinin aksamamasıyla gayret ediyoruz. 55 bin kişilik bir aileden bahsediyoruz, mağazası, deposu, üretim merkezi, ofisi, hepsi bu yapının bir paydaşı. Hepsinin hakkını gözetecek dengeyi kurmak da bizim nazaranvimiz.

‘GÜLABİ ABİ SEMBOL OLDU, İŞE DÖNMESİNİ İSTERİZ’

Prim sistemini daha sadeleştiren bir sisteme getirerek tahlile ulaştık. Gelir artışı sağlamanın kriterleri daha sıradan hale geldi. esasen sıradan olan bir sistem daha da sıradanleşti diyelim. İş akdi feshedilenlerin hepsini kapsayan bir tahlil oldu. Çalışanların hepsinin dönmesini isteriz. Gülabi abinin de dönmesini isteriz olağan, sonuçta sembol oldu. Hepsi bizim çalışanımız. İş akdi feshini sonraki günü bu davet aslına bakarsanız yapılmıştı.”