‘Montrö bildirisi’ davası devam ediyor: 65 yaş üstü olduğumuz için o gün sokağa çıkma yasağına tabiydik

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Montrö Kontratı ile ilgili yaptıkları açıklama niçiniyle ‘anayasal nizama karşı cürüm işlemek için anlaşmakla’ suçlanan 103 emekli askerin yargılandığı dava devam ediyor.

TBMM Lideri Mustafa Şentop’un Montrö Boğazlar Kontratı ile ilgili kelamları ve eski Deniz İkmal Kumandanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın makam aracıyla gittiği tarikat konutunda ‘sarık ve cübbe’ ile fotoğrafının ortaya çıkması üzerine, Montrö’nün asla tartışmaya açılmaması tarafında ortak açıklama yapan 103 emekli amiral hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘anayasal sisteme karşı hata işlemek için anlaşmak’ suçlamasıyla 12 yıla kadar mahpus istemiyle dava açılmıştı. 103 emekli amiral hakkında, “anayasal nizama karşı kabahat işlemek için anlaşma” suçlaması ile başka farklı 3 yıldan 12 yıla kadar mahpus cezası istenmişti.

Yargılamanın, dün başlayan birinci duruşması, Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, emeklilerin beyanlarının alınması ile devam ediyor.

HEPER: BANA DAİMA ‘BİZİM GEMİLERİMİZİ KARADENİZ’E niye SOKMUYORSUNUZ’ SORUSU SORULDU

Emekli Amiral Engin Heper, vazife yaptığı birinci gemi nazaranvinin Boğazlara giren çıkan yabancı gemileri Montrö Sözleşmesi’ne nazaran denetim etmek olduğunu aktardı. Heper, “Ben bu biçimde bir yerde bakılırsav yaptım. Bana daima sorulan ‘Bizim gemilerimiz niye Karadeniz’e sokmuyorsunuz?’ oldu. Bu duyuruyu, Montrö’nün feshinin yahut tadilinin Türkiye’nin aleyhine olacağı için imzaladım. Bu yola gidildiği takdirde bize Birleşmiş Milletler Deniz Hukukunu dayatacaklardı. O yüzden Montrö konusundaki her türlü telaffuz ve aksiyonda dikkatli olması gerekildiği kanaatindeyim” dedi.

BENER: ANAYASAL NİZAMA KARŞI GELMEDİK

Emekli Amiral Fazilet Caner Bener, yaptıkları fiilin kanundaki tanıma uymadıkça kabahat oluşturmayacağını vurgulayarak, “Bu kapsamda iddianame tüzel ve yasal olmaktan fazlaca var iseyımlara dayalı niyet okumasıdır. Hukukçu değilim fakat duyurunun içerisinde anayasal nizama karşı tek bir tespit ve somut olgu olmadığını anlıyorum. Kamuoyunun bu biçimde bir davayla meşgul edilmesinden ıstırap duyuyorum. Emekli diplomatlar da açıklama yaptı, not edildi. Tıpkı görüşleri tabir ettiğimiz biçimde biz yargılanıyoruz” diye konuştu.

“DARBECİ İMALARINI KABUL ETMİYORUM”

Bener, Whatsapp bildirilerinden kimsenin ziyan görmediğini ve “ima” diye bir cürmün olmadığını lisana getirerek, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün iddianamede yer alan HTS tahlil raporuna atıfla “Olmayan bir şeyin olmadığı iddianamede de ispat edilmektedir. Günün sonunda ortada hata ve hatalı olmadığı üzere bu hata için de cezaya hükmedilmesine kanaatimce mümkün olmamaktadır” dedi. Bener, yaptıkları açıklamanın akabinde kişilik haklarına saldıran ve masumiyet karinesini ihlal eden bireyler hakkında dava açacağını açıklayan Bener, vazifede olduğu mühlet içerisinde yaptıklarını anımsatarak, “Darbeci imalarını hak etmiyor, kabul etmiyorum” diye konuştu.

MENGİ: YALNIZCA SANIKLAR ALEYHİNE YAZILARA YER VERİLMİŞ

Emekli Amiral Ergun Mengi, iddianamede TBMM Lideri Şentop’un “Montrö’den çekilmek mümkün” kelamlarından ve sarıklı-cübbeli amiralden kelam edilmediğine, ayrıyeten kendi açıklamalarının akabinde Erdoğan’ın bu iki hususta yaptığı değerlendirmelere de yer verilmediğini vurgulayarak şunları söylemiş oldu:

“Emekli amiraller olarak emelimiz Montrö’nün kıymetini basın duyurusuyla açıklamaktadır. Basın duyurusu kanıyı açıklama ve yayma hürriyetinin kullanıldığı ortak bir duyurudur… İddianameye bakıldığında yalnızca sanıkla aleyhine yazılar ve siyasalların aleyhte olan beyanatlarına yer verildiği görülmektedir. Görüldüğü üzere Sayın Cumhurbaşkanı tam da amirallerin basın duyurusundaki tasaları taşımaktadır. 78 milletvekili Montrö tartışmaya açılamaz isimli duyuruyla amirallere dayanak vermiştir. bir daha bunlar iddianamede yer almamıştır.

Montrö bir egemenliğin geri alınmasıdır. Şu anda yaşadığımız Rusya-Ukrayna krizinde her platformda Sayın Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanı, Montrö’nün statüsünü bozulmamasının her iki ülkenin de faydasına olduğunu açıklamışlardır. Bunlar da yapılan duyurunun ne kadar haklı olduğunu göstermektedir. Bu duyuru örgütlü, planlı programlı, bâtın iştirakli toplantılarla planlanmamıştır. Basına ilan verilmesi gündeme gelmiş. çabucak sonrasında büyükelçiler basın duyurusu dikkate alınarak, Montrö tasaları konulmuştur. Vatandaşlık misyonu kapsamında Montrö duyurusu son halini almıştır

”HADDİNİ AŞAN BİR TABİR OLMUŞ”

Emekli amirallerin avukatları, duruşmada Mengi’ye sorular sordu. “Emekli amirallere nazaranvlendirme yapabilecek pozisyonda mısınız?” sorusuna Mengi, “Hayır mümkün değil” diye cevap verdi. Mengi avukatın sorularına karşılık vererek, açıklamanın taslağının her insanın takip ettiğini söylemiş oldu. “Montrö’yü araç olarak kullandık’ sözünü açar mısınız?” sorusuna ise Mengi, “Biraz haddini aşan bir söz olmuş. Sarıklı amiral, Montrö’nün tartışmaya açılması bildirinin başlangıç noktası” dedi.

KINAY: SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA TABİYDİK

Emekli Amiral Osman Ender Kınay, birinci okuduğu taslak metnin akabinde öteki emekli amirallerin katıldığını gördükten daha sonra kendisinin de metne imza attığını belirterek, Montrö’nün tartışmaya açılmamasının kıymetli olduğuna söylemiş oldu.

Kınay, kendisinin okuduğu ve imza attığı metinde “Yüce Türk milleti ve aksi biçimde” tabirlerinin yer almadığını açıklayarak şunları söylemiş oldu:

Kınay, “Grupta bulunan emekli amirallerin ortalama yaşı 70 civarındadır. Her birinin sıhhat sorunu olduğunu biliyorum. Ben günde en az 12 adet farklı ilaç kullanıyorum. Ayrıyeten o gün 65 yaş üstü olduğumuz için sokağa çıkma yasağına tabiydik”

NE OLMUŞTU?

Emekli amiraller TBMM Lideri Mustafa Şentop’un “Bir Cumhurbaşkanı Montrö’yü feshedebilir mi?” sorusuna “Teknik olarak evet” karşılığı vermesi ve Deniz İkmal Kumandanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın sarık ve cüppe ile fotoğraflarının ortaya çıkması üzerine kamuoyunda başlayan tartışmalarla ilgili emekli 103 amiral Montrö açıklaması yapmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Cürümleri Soruşturma Ofisi’nce emekli amiraller tarafınca 4 Nisan’da hazırlanan ve kamuoyunda ‘amiraller bildirisi’ olarak bilinen Montrö açıklamasıyla ile ilgili resen soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında, kelam konusu bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde faaliyet gösteren 14 emekli amiralden 10’u Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Az Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alındı. Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat ise emniyete tabire çağrıldı. Emekli askerler tabir süreçlerinin akabinde isimli denetim kuralıyla özgür bırakılmıştı. Soruşturma kapsamında 6 emekli amiral ile 1 emekli general 16 Nisan’da, 84 kuşkulu ise 27 Mayıs’ta söze çağrıldı ve onlar da isimli denetimle hür bırakılmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ‘bildiri’ soruşturmasını tamamlayarak, 103 kuşkulu hakkında iddianame düzenlenmişti. Savcılık TCK’nın 316/1’inci unsuru kapsamında, ‘devletin güvenliğine yahut anayasal sisteme karşı hata işlemek için anlaşma’ kabahatinden 12 yıla kadar mahpus cezası talep etmişti. Ankara 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etmişti.