Pilot yardım sistemi LNAS, Manfred Fuchs Ödülü’ne layık görüldü

Bakec

New member
Bilim adamları Dr.-Ing. Uçuş Sistemleri Enstitüsü’nden Fethi Abdelmoula, Marco Scholz ve Christoph G. Kühne, 28 Ekim 2020’de DLR Dostları Derneği’nin (GvF) Manfred Fuchs Ödülü’ne layık görüldü. LNAS yardım sistemi, kokpitte bir ekran kullanıyor. pilot, düşük gürültülü bir iniş yaklaşımı için tam olarak ne zaman ve hangi eylemin yapılması gerektiğini belirtir. Bu, pilotların mümkün olduğunca hassas bir şekilde yaklaşmasını sağlayarak gürültüyü ve yakıt tüketimini azaltır.

Hava koşulları, değişen rüzgar koşulları veya hava trafik kontrolünün gereklilikleri her iniş yaklaşımını kendine göre etkiler. Bu nedenle, mümkün olduğunca düşük gürültülü ve yakıt açısından verimli olan en uygun iniş yaklaşımını gerçekleştirmek, pilotlar için özellikle zorlu bir görevdir. LNAS yardım sistemi, pilotları karmaşık eylem planlarında destekler. Elektronik Uçuş Çantasında (EFB) yeni geliştirilen bir ekran, olabildiğince sessiz ve yakıt açısından verimli bir yaklaşma gerçekleştirmek için iniş kanatlarını ne zaman ayarlamanız, iniş takımlarını indirmeniz veya hızı düşürmeniz gerektiğini tam olarak gösterir.

“LNAS’taki yenilik, enerji açısından optimum bir yaklaşımın, mevcut uçuş durumu ve mevcut rüzgar durumu dikkate alınarak sürekli olarak hesaplanmasıdır. Proje yöneticisi Dr.-Ing. Fethi Abdelmoula, günümüzün uçuş yönetim sistemlerinde, yaklaşma sırasında mevcut uçuş durumuna göre dinamik ayarlamalar yapılmadığını söylüyor. Dikey yaklaşma profili için LNAS, bireysel eylem önerileri için en uygun zamanları hesaplar. gerçek zamanlı olarak: Yaklaşma sırasında başlangıç değerleri değişirse veya pilot adımlardan birini geciktirirse, sistem otomatik olarak optimum yaklaşma profilini yeniden hesaplar ve buna göre diğer eylem önerilerini ayarlar.

Gerçek operasyonda uçuş testleri ve yardım sisteminin uzun vadeli testi

Braunschweig DLR Uçuş Sistemleri Enstitüsü’ndeki bilim adamları, altı yılı aşkın bir süredir pilot yardım sistemini araştırıyorlar ve sürekli olarak daha da geliştiriyorlar. Sistem, AVES (Hava Aracı Simülatörü) simülatör merkezinde test pilotları ile erken test edildi ve insan-makine arayüzü (HMI) açısından sürekli olarak iyileştirildi. Çeşitli uçuş testlerinde, çeşitli havaalanlarındaki gerçek uçuş operasyonlarında gürültü ve yakıt açısından tasarruf potansiyeli de gösterildi.

2016 gibi erken bir tarihte, sistem, DLR araştırma uçağı A320 ATRA (Gelişmiş Teknoloji Uçağı) ile uçuş testleri sırasında Frankfurt Havalimanı’nda gerçek operasyonda üç gün boyunca test edildi. Optimize edilmiş yaklaşma prosedürlerinin gürültü azaltma etkisi, havalimanı çevresindeki çok sayıda gürültü ölçüm noktasında kaydedildi ve değerlendirildi. Eylül 2019’da Zürih Havalimanı’ndaki diğer uçuş testleri için, yardım sistemi, optimize edilmiş sürekli alçalma uçuşları (Sürekli Alçalma Yaklaşımı) için başka bir yaklaşma prosedürünü içerecek şekilde genişletildi. Çeşitli havayollarından pilotlar, devam eden uçuş operasyonları sırasında, daha iyi karşılaştırma için bazen yardım sisteminin desteğiyle bazen de desteksiz olarak 90’dan fazla yaklaşma gerçekleştirdi. Sonuç: LNAS kullanımı ile gürültü emisyonları ve yakıt tüketimi ölçülebilir şekilde azalır.

Pilot yardım sisteminin uzun vadeli testleri Ekim 2019’da Frankfurt Havalimanı’nda başladı. Lufthansa, Airbus A320 ailesindeki 150’den fazla uçağı LNAS ile donattı ve pilotları sistemin kullanımı konusunda eğitti. Test çalışması sırasında yakıt tüketimi ve yaklaşımlardan kaynaklanan gürültü hakkında kapsamlı veriler toplanacak ve ardından değerlendirilecektir.

Ve devam ediyor: Ocak 2021’de, 16 uluslararası şirketten oluşan bir konsorsiyumun yer aldığı ALBATROSS projesi (SESAR 2020 Çok Büyük Gösteri, Çevre Sürdürülebilirliği, H2020/SESAR-VLD2-04-2020) başlayacak. ALBATROSS projesinin kapsayıcı hedefi, mümkün olan en az emisyonla (Mükemmel Yeşil Uçuş) bir uçuş gerçekleştirmek için gerekli çerçeve koşullarını araştırmaktır. Bir dizi gösteri uçuşunda, yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olmayı amaçlayan yeni teknolojiler ve süreçler test ediliyor. Pilotları desteklemek için yeni LNAS yardım sistemi kullanılacak.

Manfred Fuchs Ödülü ve DLR eV Dostları Derneği

1972’de kurulan Dostlar Topluluğu, DLR’nin çalışmalarını destekleyen, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Desteklediği Lilienthal Foundation’ı kullanır. Vakfın mal varlığına ek olarak, bunun ekonomik temeli bağışlar ve üyelik aidatları ile sağlanmaktadır. Derneğin odak noktası, hava ve uzay araştırmaları alanındaki bilimsel ve teknik gelişmelerin gerekliliği ve önemi konusunda farkındalık yaratmak, bu farkındalığı uygun önlemlerle teşvik etmek ve DLR’nin dünyadaki diğer bilimsel kuruluşlarla bilimsel bağlantılarını ve temaslarını güçlendirmektir. Almanya. ve yurt dışında destek.

5.000 avro ile verilen Manfred Fuchs Ödülü, teknolojisi endüstriye transfer için de uygun olan olağanüstü bilimsel başarılar için her yıl verilmektedir.