Prof. Dr. Recep Demirhan: Turkovac, Sinovac’tan daha aktif

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Sıhhat Bakanlığı’nca kullanıma sunulan yerli koronavirüs aşısı Turkovac, Kent hastanelerinin akabinde eğitim ve araştırma hastanelerinde uygulanmaya başlandı. Bir iki hafta ortasında tüm aile hekimliği merkezlerinde de Turkovac’ın uygulanmaya başlanacağını söyleyerek bilgi veren Kartal Dr. Lütfi Kırdar Kent Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Recep Demirhan, Türkiye’nin koronavirüs salgınındaki son durumu ile ilgili de konuştu. Demirhan, ayrıyeten aşı olmayan ve hatırlatma dozlarını uygulamamış vatandaşları aşı olmaya davet ederek, Turkovac aşısının inançlı ve koruyuculuğu yüksek bir aşı olduğunu aktardı.

“SINOVAC’TAN DAHA ETKİN”

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Kent Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Recep Demirhan, “Türkiye Kovid 19 ile ilgili olarak hayli önemli bir çabanın ortasında. Yaklaşık 2 yıldır hayli önemli bir biçimde kovid gayreti veriyoruz. Biz Kovid 19’un aşısını da yerli ve ulusal aşımız Turkovac’ı da imal ettik biliyorsunuz. Kayseri’de Erciyes Üniversitesi buluşu yaptı. Şanlıurfa da üretime geçti ve evvel kent hastanelerinde akabinde eğitim hastanelerinde, gelecek hafta itibariyle tüm Türkiye’deki hastanelerde ve bir iki hafta ortasında tüm aile hekimliği merkezlerinde Turkovac aşımız inançlı bir biçimde tüm insanlara yapılacak. Şu anda tüm Türkiye’de yüz binin üzerinde Turkovac aşısı yapıldı. Bize şu ana kadar Turkovac ile ilgili hiç bir yan tesir bildirilmedi. Biz de saptamadık. ötürüsıyla Turkovac aşımız inançlı bir aşı, koruyuculuğu yüksek bir aşı. Çin menşeli Sinovac aşısından da daha aktif bir aşı olduğunu biliyoruz. Yan tesiri epeyce düşük bir aşı” dedi.

“AŞILARINI YAPTIRSINLAR Kİ İNSANLARI KAYBETMEYELİM”

Aşı sürecini tamamlamamış bireyleri aşı olmaları konusunda uyaran Demirhan, “Biz Türkiye’de yaşayan beşerler olarak Kovid’deki çabayı kazanmak ismine aşılanmanın artmasını, hatırlatıcı aşı ‘Rapel’ dediğimiz aşı dozlarımızın yapılmasını bilhassa vatandaşlarımızdan istiyoruz ki Kovid niçiniyle hayatlar son bulmasın. İnsanlarımız ölmesin, vefat sayıları artmasın. Biliyorsunuz son birkaç haftadır Kovid’den dolayı bilhassa ağır bakımlarda yatan 65 yaşın üstündeki bireylerde vefat oranı arttı. Şu anda 250 civarında günlük data veriliyor biliyorsunuz. Bunun en büyük niçini de aşısız şahıslar yahut hatırlatıcı, Rapel dozu gelip bunları yaptırmayan insanlardan oluştuğunu görmeye başladık. Bu durum bizleri çok üzüyor. O yüzden vatandaşlarımızdan ricamız lütfen hatırlatıcı dozlarını, aşılarını yaptırsınlar ki biz Kovid niçiniyle insanları kaybetmeyelim. İnsanların vefatına sebep olmayalım. Gayemiz, maksadımız bu. Bakanlığımız da kâfi ölçüde Kovid aşısını imal etmiş olup bunu tüm Türkiye’deki sıhhat kuruluşlarına dağıtıyor. Dağıtım da süratli bir biçimde devam ediyor. her insanın Turkovac aşısıyla aşılanarak bu Kovid çabasından biz başarılı bir biçimde çıkalım istiyoruz. Maskeden aradan kurtulalım istiyoruz. Bunun için vatandaşlarımızdan birinci günkü hasasiyetle maske arada olduğu üzere aşıda da birebir yaklaşımı bilhassa hatırlatıcı dozlarında sergilemelerini rica ediyoruz. Hatırlatıcı dozlarında istediğimiz düzeyde değiliz zira. Aşının yan tesiri yok tekrar yeniden vurguluyorum. Turkovac ile aşılanarak biz korunur hale gelmeliyiz. Antikor düzeyimizi yükseltip bilhassa yaşlı kümede vefatları azaltabiliriz diye düşünüyorum” tabirlerini kullandı.