Ruhsal birinci yardım, travma daha sonrasında ahenk sürecini kolaylaştırıyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Doğal afetler, şiddet olayları, salgın hastalıklar, istismar olayları ve daha niceleri…

Hem fizikî hem ruhsal tesirler ortaya çıkaran bu olaylar, müdahale edilmediği takdirde büyük meselelere da yol açabiliyor…

AFAD datalarına nazaran, 180 ülkenin yer aldığı ‘En Riskli Ülkeler Endeksi’ listesinde Türkiye 113’üncü sırada yer aldı.

Bilhassa 2020 yılında yaşanan doğal afetler, ülkemizde 1940 yılından beri en çok meteorolojik afetin yaşandığı yıl oldu.

“PSİKOLOJİK BİRİNCİ YARDIM, KİŞİNİN DAHA FAZLA ZİYAN GÖRMESİNİ ENGELLER”

Bu durum gösteriyor ki; tüm ülkelerde olduğu üzere ülkemizde de ruhsal ve fizikî birinci yardım hizmetlerine muhtaçlık çok büyük.

Akut kriz durumunun çabucak akabinde yapılacak olan birinci durumdaki ezayı azaltarak, ahenk sürecini artırmayı hedefleyen ruhsal birinci yardım, kişinin daha fazla ziyan görmesini mahzurlar.

Ruhsal birinci yardım, afet yahut terörizme maruz kalan çocuklar, ergenler, ebeveynler/bakıcılar, aileler ve yetişkinlere, birinci müdahale takımları ve öteki afet yardım vazifelileri tarafınca yapılabilmektedir.

Tıpkı birfazlaca eğitim kurumu tarafınca verilen birinci yardım dersleri üzere ruhsal birinci yardım eğitimleri de gönüllülük gösteren herkes tarafınca alınabiliyor. Bilhassa kriz anlarından daha sonrasında uygulanan ruhsal birinci yardım, kişinin şok anını daha kolay atlatmasına yardımcı olmakta.

“TERAPİ YAHUT TEDAVİ DEĞİLDİR”

Travmatik tesirler oluşturan olaylara anında müdahalenin değeri üzerinde duran Dr. Öğr. Üyesi Esra Savaş, Ruhsal Birinci Yardım (PİY) uygulamasının travma daha sonrası ahenk sürecini hızlandıracağını anlattı. PİY uygulamasına yönelik açıklama yapan Dr. Savaş, “PİY, terapi yahut tedavi değildir. Olayı yaşayan kişinin, öncelikli olarak üzerinde hissettiği gerilimin azaltılması sağlanır. Bu sayede bireyin travma daha sonrası ahenk süreci artar ve hızlanır.” dedi.

“EĞİTİMİNİ ALMIŞ HERKES, RUHSAL BİRİNCİ YARDIM YAPABİLİR”

İstanbul Gelişim Üniversitesi İktisadi, İdari ve Toplumsal Bilimler Fakültesi Psikoloji Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Esra Savaş, gerekli eğitimi alan her insanın, psikolog yahut psikiyatrist olması fark etmeksizin, uygulayabileceği bu birinci yardım alanı ile şok ortasında olan biroldukça bireye yardım edilebileceğini belirtti.