Sedat Peker: BAE beni kırmızı bülten için bilgilendirmedi

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Adalet Bakanlığı, organize hata örgütü başkanı Sedat Peker’in Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) Türkiye’ye iadesi için süreksiz tutuklanmasını talep etti. Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran; Peker’in 194 ülkede milletlerarası düzeyde aranması için Interpol tarafınca 1 Şubat’ta kırmızı bülten çıkarıldı.

Reuters haber ajansında ise; Interpol’den kırmızı bülten konusunda bir karşılık alınamadığı, İstanbul Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ise bu tezlerin doğrulatılamadığı açıklandı.

Gazeteci İsmail Saymaz Halk TV’deki bugünkü yazısında dün Peker’in yakınındaki bir isme ulaştığını yazdı. Saymaz’ın aktardığına bakılırsa Peker kelam konusu durumla ilgili olarak, “BAE yetkilileri beni bilgilendirmedi. Türkiye’deki avukatlarımı bilgilendiren makam yok. hiç bir şey hukuka uygun olmadığı için iade edilir miyim, edilmez miyim üslubundaki soruya verebilecek yanıtım yok. Her şeye hazırım” dedi.

“İADE OLSAM DA OLMASAM DA ALLAH’IN YAZGISINI YAŞAYACAĞIM”

Peker, “İlk yurtdışına çıktığım vakit merhum annem ve babam bile yüzümü görmek için bu kadar uğraş sarf etmedi. Hükümetin şahsıma duyduğu sevgi beni çok memnun etti. Hesabı epeyce yeterli yaptım. Onlar da yapmıştır. Artık gerçek olan, Allah’ın planını beklemek ve kararınu yaşayıp görmek. İade olsam da olmasam da Allah’ın bahtını yaşayacağım” tabirlerini kullandı.

Öte yandan Saymaz yakın arkadaşının, Peker’in öteki ülkeye geçmek için çalışmalarını sürdürdüğünü söz ettiğini; “Pasaportu olmadığı için şu an mümkün görünmüyor” söylemiş olduğini aktardı.