Sığınmacı imtihanı

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Türkiye, Suriye iç savaşından kaçan milyonlara tereddütsüz kucak açtı. Lakin geçen 11 yılda ne geri dönüş ne de entegrasyon ismine kayda kıymet bir adım atıldı. Toplumsal meseleye dönüşen sığınmacılar konusu oy telaşıyla siyaset materyali yapıldı. Suriyelilere dönük bir adım atılmazken Afganistan ve Pakistan üzere ülkelerden gelen binlerce 18-30 yaş ortası erkeğin isimli olaylara karışmaları toplumsal huzursuzluğu artırdı. Sorunun oy konusu olmaktan çıkarılıp sürdürülebilir bir sığınmacı siyaseti geliştirilmesi en acil muhtaçlık haline geldi.

VİDEO daha sonraSI OPERASYON 582 KAÇAK YAKALANDI

Bayramda toplumsal medyaya yansıyan manzaralar var olan tansiyonu tırmandırdı. Emniyet ‘kendilerini Afgan ve Pakistanlı üzere gösterdiğini öne sürdüğü’ bireylere inceleme başlatmış olduğunı bildirdi. EGM, paylaşımları dezenformasyon olarak niteleyerek emelin iç karışıklık çıkarmak olduğunu savundu. Van Valiliği de Türkiye’ye giriş görüntüsünün geçen yıla ilişkin olduğunu deklare etti. Akabinde İstanbul’da büyük çaplı göçmen operasyonu düzenlendi, 582 kişi yakalandı. Muhalefet “Sınırları koruyun ve mülteci sıkıntısını çözecek somut adımlar atın” daveti yaptı.

‘SESSİZ İSTİLA’ GERİLİMİ

YouTube’da yayınlanan ve 1.8 milyondan fazla izlenen Sessiz İstila kısa sinemasının imalcisi Hande Karacasu gözaltına alındıktan daha sonra özgür kaldı. Twitter’da sinemanın ismini taşıyan etiket ile 200 binden çok içerik paylaşıldı. İmali finanse eden Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ ile İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı içinde tansiyon yaşandı. Çataklı, Özdağ dahil üç kişi hakkında yabancı düşmanlığı argümanıyla kabahat duyurusunda bulunulacağını deklare etti.

ARTIK BİR SİYASET SERT

Göç siyasetinin yokluğu ve toplumsal medyada teyit edilmeden süratle yayılan göçmenlere ilişkin olduğu tez edilen görüntüler toplumu infialin eşiğine getirdi. İran hududundan Türkiye’ye giren göçmenler görüntüsü Van Valiliği tarafınca yalanlandı. ‘Sessiz İstila’ kısa sinemasının üretimcisinin gözaltına alınması ise siyaset arenasını hareketlendirdi. Zafer Partisi önderi Özdağ ile İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı içinde mülteci tartışması yaşandı.

Türkiye, Suriye’deki iç savaşta rejim bombalarından kaçan sivillere kapılarını açtı. Ortadan geçen 10 yılda milyonlar yeni bir ömür umuduyla hududu geçti. İstanbul Valiliği, kentte 1 milyon 305 bin 307 yabancının yasal olarak ikamet ettiğini ve geçen yıl 23 bin kişinin İstanbul’dan hudut dışı edildiğini duyurdu. Kritik süreçte eğitimden istihdama kadar biroldukça başlıkta bir yol haritası oluşturulması muhtaçlığı doğdu. Lakin bugüne kadar kâfi adım atılmadı. İktidarın imtihanına dönüşen süreçte göç siyasetinin olmamasının toplum içi kutuplaşmaya niye olduğunu hem toplumda hem siyasette yaşanan gerginlikler ispatlar durumda. Son tartışmalar ise durumun ciddiyetiyle tıpkı ölçüde ilerliyor. İstanbul’un farklı noktalarında epey sayıda sığınmacının bir ortada olduğu manzaralar tartışma yarattı.

Sosyal medyada yayılan İran hududundan Türkiye’ye kaçak yollarla giriş yapan bir küme sistemsiz göçmen görüntüleri tartışmaların alevini körükledi. Görüntülerin toplumda infial yaratmaması ismine birinci açıklama Van Valiliği’nden geldi. Açıklamada, “Farklı tarih, lokasyon ve şahıslara ilişkin imgelerin hudut çizgisinde alınan önlemlere bağlı olarak ülkeye giriş teşebbüslerinin engellenmesi kararında, göçmen kaçakçıları tarafınca reklam gayeli paylaşıldığı anlaşılmaktadır” denildi.

Öte yandan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Gayret ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü grupları, ülkeye kaçak yollardan giren ve kente gelen göçmenlerin yakalanmasına yönelik yeni bir çalışma yaptı. İstanbul‘un 3 farklı ilçesinde düzenlenen operasyonlar ile sokak ve meydanlarda yapılan denetimlerde fazlaca sayıda farklı ülkeden 582 göçmenin yakalandığı bildirildi. Toplumsal medyada bir diğer tartışma konusu ise ‘Sessiz İstila’ başlıklı kısa sineması yayınlandığı nedeni öne sürülerek sinemanın imalcisi Hande Karacasu’nun gözaltına alınması oldu. Emniyetteki söz süreçleri tamamlanan Hande Karacasu bir süre daha sonra özgür bırakıldı.

Serbest bırakılmasının akabinde açıklama yapan Karacasu, “Ben ırkçı değilim, vatanperver bir Atatürk Türkiye’si bayanıyım” sözünü kullandı. Karacasu’nun gözaltına alınmasına mültecilere yönelik telaffuzlarıyla son devirde gündem olan Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ reaksiyon gösterdi. Özdağ, Twitter hesabından “Türkiye’ye yönelik tehditleri anlatanlar gözaltına alınırken, ülkemize komplo kuranlar ödüllendiriliyor. Hande Karacasu yalnız başına değildir. Karacasu tarafınca çekilen Sessiz İstila isimli kısa belgesel kendisine benim tarafımdan sipariş olarak verilmiştir. İmal masraflarını ben karşıladım. Senaryoyu ben onayladım. H. Karacasu, denetimsiz göçün sonuçlarını gösterdi. Suriyeliler ‘halk’ değil. Konuk. Kin/düşmanlık yok. Türkiye’de bir Sessiz İstila sürdürülüyor ve Türk Milleti’ni bu istilaya karşı uyandıran herkese gözdağı vermeye çalışıyorlar” paylaşımında bulundu.

Hande Karacasu’nun gözaltına alınmasına reaksiyon gösteren isimlerden CHP Küme Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “Gözaltına alarak, tutuklayarak kimseyi korkutamazsınız! Evvel sonları koruyun ve mülteci meselesini çözecek somut adımlar atın!” formunda paylaşım yaptı. Toplumsal medyada yapılan takviye paylaşımlarına ait İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı gece saatlerinde Twitter hesabından, “Ümit Özdağ, Sinan Ogan, Bengi Başer üzere kelamım ona akademik unvan taşıyan kimileri Türkiye’de 8 milyon, 10 milyon Suriyeli olduğu palavrasını yayıyor, yabancı düşmanlığı yapıyorlar. Yazık, insanlık ismine bunlardan utanıyorum. Haklarında Göç Yönetimimiz hata duyurusunda bulunacaktır” biçiminde bir paylaşım yaptı.

Çataklı’ya Özdağ’dan cevap gecikmedi: Asıl siz Türk Milleti’nin ulusal vicdanı tarafınca Türk tarih mahkemesinde yargılanıp mahkum olacaksınız. Emperyalist bir iç savaş projesinin taşeronluğunu yapıyorsunuz. Türkiye’nin ulusal kimliğine suikast düzenliyorsunuz. Türk olduğumuz ve Türk kalmak istediğimiz için özür dilemeyeceğiz. İsmimiz andımızdır. Yoluna can koyarız. Türk olmayı en büyük şan, en büyük onur sayarız. İsmail elin değmişken BM’de 9 milyon Suriyeliyi besliyoruz diyen Feridun Sinirlioğlu ve tıpkı açıklamayı 3 kere yapan MSB Hulusi Akar ile ilgili cürüm duyurusu yapar mısın? Ayrıyeten ben 5.3 milyon Suriyeli, 1.5 milyon Afgan diyorum. Oğan’ın 8 milyon Suriyeli söylemiş olduğini duymadım. Ne içtin?

OPERASYON HESAPLARINA FIRSAT VERİLMEYECEK

Eminönü’nde toplanıp Afganistan bayrağı açan Afganlar, “Burası Eminönü değil Afganistan önü” diye bağırdı. Mohammad Ayyub ismi ile Twitter’dan bir hesap açan Pakistanlı; “Atatürk’ten ve laiklikten nefret ediyorum” yazarak silahlı fotoğrafını paylaştı. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), toplumsal medyada kendilerini Afgan ve Pakistanlı üzere gösterdiğini öne sürdüğü bireylere inceleme başlatmış olduğunı bildirdi. EGM’nin yazılı açıklamasında, toplumsal medya platformlarında ‘açık kaynaklardan çarçabuk elde edilebilecek provokatif olduğu savunulan imajlarla kendilerini Afganistanlı ve Pakistanlı üzere gösteren hesapların bulunduğu’ tez edildi. EGM, açıklamada tanımladığı paylaşımları ‘dezenformasyon’ olarak niteleyerek ‘amaçlarının iç karışıklık çıkarmak’ olduğunu savundu. İnceleme başlatıldığı bildirilen açıklamada, “Bu ve gibisi operasyon hesaplarına fırsat verilmeyecektir” dendi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN ERDOĞAN’A MÜLTECİ TEPKİSİ

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın “1 milyon Suriyelinin geri dönüşü için yeni proje hazırlığındayız” kelamlarına cevap verdi: Erdoğan bırak bu öyküleri, hala huduttan akın akın kaçaklar geliyor. Senin palavradan projelerine hepimizin karnı tok.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib’te inşa edilen briket meskenlerin açılışına görüntü konferans usulüyle katıldı. Burada konuşan Erdoğan, “Türkiye’nin Suriye’de derinleşen insani trajedi karşısında hudut ötesi harekâtlarını başlatmış olduğu 2016 yılından bugüne kadar oluşturduğu inançlı bölgelere yaklaşık 500 bin Suriyeli geri dönüş yapmıştır. Göçü hudut ötesinde tutmaya yönelik stratejimizi istekli geri dönüşleri teşvik edecek projelerle destekliyoruz. Bilhassa briket konutlarla destekliyoruz. 1 milyon Suriyelinin geri dönüşü için yeni proje hazırlığındayız” dedi. 2 ay evvel “Suriyelileri göndermeyeceğiz” diyen Erdoğan’a birinci karşılık CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Kılıçdaroğlu, “Erdoğan bırak bu öyküleri, hala huduttan akın akın kaçaklar geliyor. Güvenlik güçlerini teyakkuza geçir ve huduttan tek bir kaçağın geçmesine müsaade verme. aslına bakarsanız biz gerisini iki yılda göndereceğiz, senin palavradan projelerine hepimizin karnı tok’’ tabirlerini kullandı. CHP Sözcüsü Faik Öztrak da, “3,5 milyon mülteciye bakmakla övündüler. Mültecileri burada tutup, Avrupa’ya geçmelerini engelleyerek, terör örgütlerinin Avrupa’ya yayılmasını engellemekle övündüler. Artık de 1 milyon Suriyeliye milletin kesesinden konut yapmaktan bahsediyorlar. Berbatlığın bu kadarı cehalet olamaz” dedi. CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun ise “Bir günde ‘kardeşim Esat’tan, katil Eset’e, İki haftada ‘göndermeyeceğiz’den ‘gönüllü göndereceğiz’e. İşte istikrar! Allah’ını seven ülkedeki sığınmacı sayısının 1 milyon olmadığını da anlatır mı şahsına?” paylaşımında bulundu.

AYM’DEN EMSAL KARAR: SOMUT KANIT YOK

Anayasa Mahkemesi (AYM), çeşitli niçinlerle haklarında hudut dışı sonucu verilen onlarca Suriyelinin farklı başka yaptıkları müracaatları 13 Nisan’da karara bağladı. Sözcü’nün haberine bakılırsa karar, Suriyelilerin ülkelerine gönderilmesinde türel olarak bir sorun olmadığını ortaya koyması açısından ehemmiyet taşıyor. Yüksek Mahkeme Suriyelilerin ferdî müracaat dilekçelerinde, “Ülkemizde savaş var, hudut dışı edilmemiz halinde makûs muameleye maruz kalacağız” formundaki beyanlarını değerlendirirken makul bir tezin ortaya konulması ve bu kapsamda makus muamele riskine ait tezlerin somutlaştırılması gerektiğini söz etti. Değerlendirmede “Somut belgede müracaatçıların hudut dışı edilmeleri hâlinde maruz kalacaklarını ileri sürdükleri riske ait somut ve şahsi açıklamalarda bulunmadıkları, buna ait kanıtları sunmadıkları, ülkelerinin genel durumu haricinde kendilerinin hangi özel durumlarının risk oluşturduğuna ait somutlaştırma yapmadıkları görülmüştür. Açıklanan münasebetlerle müracaatçının savlarının savunulabilir nitelikte olmadığı anlaşıldığından müracaatın bu kısmının açıkça destekten mahrum olması niçiniyle kabul edilemez olduğuna karar verilmesi gerekir” tabirlerine yer verildi.