Teneffüs yetmezliği hastaları, elektrik faturalarında ‘cihaz yapılandırması’ talep etti

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Elektrik faturalarında uygulanan kademeli tarife ile elektrik tüketimi hududu 210 KW’a çıkarılmasıyla, teneffüs aygıtı kullanan hastalar düzenleme talep etti.

Türkiye Teneffüs Araştırmaları Derneği (TÜSAD), KOAH Hastaları Derneği üzere dernekler, kronik teneffüs yetmezliği olan binlerce KOAH, kalp yetmezliği, astım, bronşektazi ve akciğer kanseri hastalarının oksijen tedavisi için elektrikle çalışan konsantratör ismi verilen aygıtlar kullandığına dikkat çekti.

Derneklerin yetkilileri, teneffüs yetmezliği olan ve konutunda konsantratör aygıtlarını kullananlar için elektrik faturalarında yapılandırma talep etti. ömrünü teneffüs aygıtına bağlı olarak geçiren bronşektazi hastası Özgür Ülger faturasının yeni tarife ile neredeyse iki katına çıktığını lisana getirdi.

“SOLUNUM AYGITLARINI GÜNDE EN AZ 15 SAAT ÇALIŞTIRMAK ZORUNDALAR”

KOAH Hastaları Derneği Lideri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mecit Süerdem, şu açıklamalarda bulundu:

“KOAH Hastaları Derneği olarak, meskende uzun müddetli oksijen makinelerini kullanmakta olan hastalarımızın yaşadıkları kıymetli bir mağduriyete dikkat çekmek istiyoruz. Bu hastalar, hayatları için gerekli olan elektrikle çalışan teneffüs aygıtlarını günde en az 15 saat çalıştırmak zorundalar.

“BAZI HASTALAR 2 AYGIT BİRDEN KULLANIYOR”

Bu saati dikkate alırsak bir hastanın bir aygıtı aylık 210 kilovatta ulaşıyor. Bu mağduriyetin giderilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Birtakım hastalar 2 aygıt birden kullanıyor. Bu durumda fatura katlanarak artıyor. Bu aygıtları kullanmayı azaltırlarsa epey daha önemli problemler ortaya çıkıyor. Bir hastam mesela 400 liralık elektrik faturası öderken 900 liraya çıktığını söylüyor.”

“OKSİJEN ÇOK DÜŞÜK OLUYOR O DA KALBİ ÇOK ZORLUYOR, daha sonraSI ÖLÜM”

hayatını teneffüs aygıtına bağlı olarak geçiren bronşektazi hastası Özgür Ülger faturasının yeni tarife ile neredeyse iki katına çıktığını lisana getirerek şu sözleri kullandı:

“Bu yanımdaki oksijen tüpü, bir ucu da yatak odasına gidiyor. Orada 2 tane makinem var. 5 litrelik oksijen makinemden şu an geliyor. Yetmediği yerde tüple bir arada kullanıyorum. Benim hastalığım bronşektazi, küçüklükte geçirilen bir hastalıktan dolayı geçirilen bir rahatsızlık. Akciğer nakli bekliyorum. Bunlar olmadan nefes alıyorum ancak oksijen çok düşük oluyor. O da kalbi epey zorluyor, daha sonrası vefat.

“FATURAM 250 LİRA GELİYORDU, ŞU ANDA 550 GELDİ”

Aygıta 24 saat bağlıyım ben. Gece de 2 makineye bağlanıyorum. Benim faturam 250 lira geliyordu, şu anda 550 geldi ve ben bu ayın 15 günü konutta değildim. Eşim ve çocuklarım kovid oldu, o müddet içerisinde bu konuttaki makineler çalışmadı. Şayet meskende kalsaydım bu ay 700 liradan aşağı fatura gelmezdi.”