Üç defa yakalandığı koronavirüsü yenen Başhekim Kara: Aşılarım olmasa ölebilirdim

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Hakkari’nin Yüksekova Devlet Hastanesinde başhekimlik bakılırsavini yürütürken Temmuz 2020’de Kovid-19’a yakalanan Başhekim Uğur Can Kara, hastalığa 5 ay daha sonra ikinci defa yakalandı. Geçen yıl atandığı Hakkari Devlet Hastanesi’nde iki hafta evvel üçüncü sefer virüs kapan Kara, konutundaki bir haftalık karantina sürecinin akabinde bir daha vazifesinin başına döndü.

İKİNCE SEFER YAŞADIĞI HASTALIK AĞIR GEÇTİ

Yaşadığı güçlü süreci anlatan Kara, virüse birinci yakalandığında fazla semptomunun olmadığını, birebir yıl ikinci defa yakalandığı hastalığı ağır geçirdiğini, hastaneye yatmak ve uzun müddet ilaç kullanmak zorunda kaldığını anlatan Kara, “İkinci sefer geçirdiğim vakit bu hastalığın ne kadar güç, ne kadar makus, bedende ne kadar tesir bırakan bir hastalık olduğunu gördüm. O süreçte fazlaca zorlandım. 10 metre bile yürüyemiyordum. Teneffüs terapisi yapmak zorunda kaldım. Sonuçta bu bir pnömoni (zatürre) yapıyor bedende ve akciğerleri ister istemez etkiliyor. Akciğerlerin yine toparlanması aşikâr bir müddetç alıyor.” dedi.

“AŞILARIM OLMASA HAYATIMA MAL OLACAKTI”

Aşıların ülkeye getirilmesiyle iki doz Sinovac, üç doz da BioNTech yaptırdığını söz eden Kara, bu ayın başında üçüncü defa yakalandığı Kovid-19’u daha yavaşça atlattığını, yaşadığı göğüs ağrısı ve öksürüğünün daha uygun durumda olduğunu ve işinin başına döndüğünü anlattı.

“Aşılarımı olmamış olsaydım üçüncü kere geçirdiğim Kovid hastalığı tahminen de hayatıma mal olacaktı” diyen Kara, şunları kaydetti:

“HERKES KESİNLİKLE AŞILARINI TAMAMLASIN”

“Yaşlı genç demeden herkes kesinlikle aşılarını tamamlasın, aşılarını eksik bırakmasınlar. Bu hastalığı 3 kez geçirdim. Kaç sefer daha geçireceğimi bilmiyorum fakat aşılarımın hepsini yapacağım. Bu hastalıktan korunmanın en tesirli sistemi aşılamadır. Lütfen aşıya karşı hiç bir vakit itimadınızı yitirmeyin, aşılarınızı yaptırın. Kapalı ortamlardan uzak duralım ve maskemizi takalım.Sigara da Kovid-19 hastalığının daha ağır geçmesine niye oluyor. Sıhhat çalışanlarından bu hastalığı geçirmeyen yok denecek kadar az. Bu beşerler hastalığı geçiriyorlar, kimi tesirleri oluyor bedenlerinde. Lakin bir daha gelip vatandaşa, millete hizmet etmeye devam ediyorlar. Sıhhat çalışanlarını hakkı asla ödenmez. Allah hepsinden bin kere razı olsun.”

“BU KADAR AZ HASTA, AŞININ GÜCÜNDEN KAYNAKLANIYOR”

Kentin aşılama oranında bölgede mavi kategoriye birinci geçen vilayetlerden biri olduğunu hatırlatan Kara, “İl Sıhhat Müdürlüğümüzün, devlet hastanesi çalışanlarımızın verdiği ağır efor yardımıyla halkımızın büyük çoğunluğu aşılandı. Biz geçen yıl bu vakit içinderda hastanemizin bütün servislerini kapatmışken şu an yalnızca bir servisimizde hasta var. Bu da aşının gücünden kaynaklanıyor.” diye konuştu.