USK fiyatları artırmadı, süt üreticileri isyan etti: Halinize şükredin diyorlar

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) 30 Nisan’da toplanarak süt fiyatını artıracağı tarafındaki beklenti ortadan 6 gün geçmesine karşın gerçekleşmedi. Tarım ve Orman Bakanlığı temsilcileri ve Ulusal Süt Kurulu, en son 18 Mart’ta çiğ süt fiyatını belirlemek için toplanmış ve 1 Nisan 2022’den geçerli olmak üzere 1 TL süt prim takviyesiyle birlikte çiğ sütün litre fiyatını 5.70 TL’ye çıkardığını açıklamıştı.

Süt Üreticileri Merkez Birliği Lideri Tevfik Keskin ise 8 Mart’ta yaptığı değerlendirmede; USK’nın belirlediği sayıya şerh koyduklarını, önerdikleri 7.80 TL’lik fiyatın USK içerisindeki endüstriciler tarafınca kabul edilmediğini belirtmişti.

Belirlenen fiyatın üreticileri şad etmediğini söz eden Keskin, USK’nın 30 Nisan’da süt fiyatlarını yine gözden geçirmek için toplanacağını duyurmuştu. Ama USK, 30 Nisan’da toplanmadı. Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Lideri Sencer Solakoğlu ise kendilerine gelen yeni duyumlara nazaran USK’nın 15 Mayıs’ta toplanacağını söylemiş oldu.

TZOB GENEL LİDERİ BAYRAKTAR: ULUSAL SÜT KURULU SÜT FİYATLARINI AÇIKLAMAKTA GEÇ KALDI

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar, 1 Mayıs’ta yaptığı açıklamada; sütün fiyatı üreticide 5,4 iken markette14,1’e kadar çıktığı, market ve üretici fiyat farkının yüzde 164,3 olduğuna dikkat çekmişti. Bayraktar, süt yem paritesinin 1’in altında kaldığını, Ulusal Süt Kurulu’nun süt meblağlarını açıklamakta geç kaldığını kaydetmişti.

Yaz aylarında et ve süt mamüllerinde önemli fiyat artışlarının görüleceğini lisana getiren Bayraktar, “Ulusal Süt Kurulu Lideri sanayi temsilcisidir. Üretimin bütün yükünü sermayesi ve emeğiyle taşıyan üreticilerimiz başkanlığa neden layık görülmüyor? Anlamakta zorluk çekiyoruz” tenkidinde bulunmuştu.

KABA YEM FİYATLARI DA ARTTI

Üretici, geçen yıl kaba yem olan arpanın kilosunu 2 lira 25 kuruştan, yoncayı 75 kuruştan, samanı 50 kuruştan alıyordu. Bu yıl arpanın kilosu 4 lira 80 kuruş, yoncanın kilosu 2 lira 30 kuruş, samanın 1 lira 30 kuruştan satışa sunuluyor. Bir kilo yemin fiyatı 320 TL. Nakliye fiyatları, farklı kesintiler niçiniyle 5 lira 70 kuruşluk fiyatı hiç bir üretici alamıyor.

“SÜT ÜRETİCİSİ ZİYANINA ÜRETİM YAPIYOR”

Süt üreticileri, yaşadıkları sorun hakkında şunları söylemiş oldu:

Hacı Düzgünlük (Konya): Mayıs ayı için açıklanması gereken süt fiyatımız hala açıklanmadı. Geçen aylarda açıklanan 5,70 liralık fiyat maliyetlerimizin epey altında. Şu anda süt üreticisi ziyanına üretim yapıyor. Bugüne kadar bekledi bahara çıktı lakin maliyetlerimiz yüzde 300 arttı. Paritemize göre olması gereken fiyat 8 lira ancak fiyatımız şu an 5 lira 70 kuruş. Fabrika bizden nakliye fiyatı kesiyor. Bizim elimize geçen para 5 lira 30 kuruş. USK’nın her açıklamadığı gün biz litre başı 2 lira ziyan ediyoruz. Bunu açık açık söylüyorum. Bu fiyatın çabucak hemen açıklanması lazım. Bir de USK fiyat deklare ettiktan 15-20 gün daha sonra yeni fiyatlar devreye geçiyor. Yeni açıklanacak fiyatın 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olması lazım.

İLÇE TARIM’IN İNEK SAYIMLARI GERÇEK SAYI DEĞİL, İŞLETMELER BOŞ

Şu anda ilçe tarımların belirlediği inek sayılarında net sayı yok. Bunlar gerçek sayılar değil, şu an işletmeler boş. Gelsinler baksınlar işletmelerde gerçek sayılarda hayvanlar yok. Önümüzdeki günlerde süt krizi olmaması için kıymetinin verilmesi lazım. USK süt fiyatını deklare ettiktan 15 gün daha sonra devreye gireceğini söylüyor. Ben buna mana veremiyorum. Benim alacağım sayısı hesap ediyorsun niye 15 gün daha sonra süt fiyatımı devreye sokuyorsun.

HALİNİZE ŞÜKREDİN DİYORLAR

Mehmet Kani (İzmir Kiraz): 1 litre sütün maliyeti 8 lira. Bizden alınan fiyat (satış ücreti) 5 lira 70 kuruş. Vergileri çıkar 5 lira 40 kuruş. Sütün maliyeti olmuş 8 lira. Marketlerde olmuş 16 lira. daha sonrasında halinize şükredin diyorlar. Ayda 2 bin lira para girmiyor bu meskene. Nasıl şükredelim? Siz bir iftar yemeği düzenlediniz, bir kişinin önünde en az 35-40 tabak yemek var.

Bizim ömrü ömrümüz boyunca önümüzde 2-3 çeşit yemekten çok olmadı. Sayın karar vericiler kim şükredecek? Bir torba gübre 700 lira. Mazotun litresi olmuş 23 lira. Bu işletmenin elektrik parası duruyor, ödenmemiş. Zira, bu işletmeye ayda 2 bin lira para girmiyor. Bütün faturaları hayvanları eksilterek o denli ödüyoruz. Sütten para kazanarak değil. Hayvanların sayısını azaltarak, meskenin geçimini, faturaları daima o denli ödüyoruz. Bu işletmenin elektrik faturası 3 aydır ödenmiyor. Doymak bilmeyen aç gözlüler şükretsin.