Yeşil lezzet şöleni: Ege’nin ot kültürü Karşıyaka’da tanıtıldı

Tohumhane

Global Mod
Global Mod
İki günlük şenlikte Ege’nin bereketli tabiatında bizatihi yetişen ot kültürü tanıtılırken alanında uzman bireylerin söyleşileri de şenliğe renk kattı. Dışarıda kurulan sembolik pazar alanında, bilhassa İzmir mutfağında yaygın olarak tüketilen turp otu, hardal, radika, cibez, arapsaçı, şevketi bostan, ebegümeci, ısırgan otu, helvacık, gelincik ve iğnelik üzere kış mevsimine has yabani otlar sergilendi.

Karşıyaka Ege Otları Festivali’nin ikinci gününün birinci söyleşisinin konuğu muharrir Bahriye İplikçi oldu. İplikçi, “Annemin Ot Sepeti, Yarımada Ot Yemekleri” başlığında Urla ve etrafındaki yabani otları, bu otlardan yapılan yemekleri anlatırken kitabının çıkış sürecini iştirakçiler ile paylaştı. Söyleşide “Annemin Ot Sepeti” kitabının muharriri İplikçiye, Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Kısım Lideri Doç. Dr. Seda Genç eşlik etti. Söyleşinin akabinde görüntü gösterimi yapıldı.?

“KÖKLERE ZİYAN VERMEMEK GEREKİYOR”

?Doç. Dr. Seda Genç’in otlar ne vakit çıkıyor sorusu üzerine konuşan İplikçi, “Özellikle Urla’da ılıman bir iklim olduğu için Şubat sonunda ot bulabilirsiniz. Lakin otlar Mart sonu ve Nisan başı büsbütün çıkmış oluyor. Şubat ayında başlayan toplama süreci Haziran ayına kadar devam ediyor. Birinci çıkan ot, Şubat ayının başlarında Akkız otu. Suya epey gereksinimi olduğu için odunsu bir kökü var. Öteki otlar üzere toprağın ısınmasını beklemiyor. Şevketi bostan Haziran’da toplanabiliyor” dedi.

Otların toplanmasının inceliklerinden bahseden ve ekonomik olarak kar sağlandığı için farkındalık çalışmalarının olduğunu lisana getiren Doç. Dr. Seda Genç’in “Pazar bir çıkar oluşturduğu için herkes ot toplayabiliyor ve pazarlarda satıyor. Bize ot toplamanın incelikleri ile ilgili bilgi verir misiniz? sorusunu yanıtlayan Bahriye İplikçi şunları kaydetti: “Bana birinci söylenen şey Urla’da ‘Nereye gidersen git, bıçağını torbanı eksik etmeyeceksin. Ama o torbayı da fazlaca fazla doldurmayacaksın, gereksinimin kadarını toplayacaksın’ oldu. Toplarken köküyle toplamamak gerekiyor, hatta kökü yenen otları bile köküyle koparmamak gerekiyor. Şevketi bostanı yok ettik. Yaprakları da yenebiliyor evet köküyle daha lezzetli ancak hiç şayet olmazsa onu köklerken büsbütün çıkartmamaya itina göstermeliyiz. O kökü toplamayalım ki gelecek jenerasyonlara de aktarabilelim.”

“HEPSİ BİRER ŞİFA KAYNAĞI”?

Halk içinde sıhhat için kullanılan otlar hangileri sorusunu yanıtlayan İplikçi şunları söylemiş oldu: “örneğin Dedekaşığı dediğimiz bir ot var. Onun diz ağrısına epey uygun geldiği söyleniyor. Yılan burçağı denilen bir ot var, aslında kendisi zehir fakat tirşik denilen çorbası da yapılıyor. Tirşik otunun kökü temizleniyor, kesme şeker büyüklüğünde kesiliyor ve beş gün içiyorsunuz hemoroide düzgün geliyor. Onun haricinde şevketi bostanın böbreklere epeyce yeterli geldiği söyleniyor. Karabaş otu kalp ve damar hastalıklarına düzgün geliyor. Enginar ciğerlere epey yeterli geliyor. Hepsi birer şifa kaynağı.” Söyleşinin sonunda Doç. Dr. Seda Genç müellif Bahriye İplikçiye plaket ve zeytin fidanı takdim etti. İplikçi, “Buradan Karşıyaka Belediyesi’ne, Yaşar Üniversitesi’ne hayli teşekkür ediyorum. Bu cins etkinlikler nitekim kültürümüzün devamını sağlıyor. Çok önemsiyorum, sizleri kutluyorum” dedi.